Защо е важно да спестяваме

За спестяването – с мъдрост и благодарност

Важно ли е да Спестяваме? Живот Carpe Diem (Живей Сега) или Мисъл за Бъдещето?
Всъщност не е необходимо да разглеждаме въпроса толкова Бинарно, като черно и бяло. Не е нужно да се изпада в някаква контрастна дилема – ХАРЧЕНЕ ИЛИ СПЕСТЯВАНЕ. Ще се опитам да поясня. Винаги когато анализираме някакво решение, твърдение, събитие, е добре да се въздържаме от крайности. Всяка крайност е не просто неправилна, а директно е вредна. В случая със спестяването, балансираме мнението си чрез приемане на обстоятелството, че Бъдещето е важно, точно колкото и Настоящето.

Нека първо разгледаме Изразходването, Харченето. То е свързано с консумацията на различни стоки и услуги. Изкушенията дебнат от всякъде – всевъзможни предложения и промоции за почивки, дрехи, храни, благинки, джаджи и прочее, ни заливат и ни приканват в МОЛ-ве, търговски вериги, онлайн магазини. Те имат една едничка цел – да продават своите стоки и услуги и да реализират своя таргет, който се изразява в паричен оборот. Всички осъзнаваме, че живеем в консуматорско общество. Консуматорската обработка е и в социалните мрежи, където всеки се тагва на екзотично място, с готина дрешка и любимо питие. И как да устоим на провокацията, как да не поискаме и ние да имаме Сега и На Момента! CARPE DIEM! Естествено, това е само фасадата на живота. Няма как да знаем какво стои зад блясъка – дали през останалото време тези хора са положили много труд и са заслужили този лукс, дали това, което виждаме, не е тяхната награда за неуморната им работа. Съвсем равностоен вариант е зад тази показност да се крие и напълно фалшив стандарт, който самите хора демонстрират пред нас, но е той е без реално покритие и служи само за избиване на комплекси. В действителност, няма как да сме сигурни кое е Истинско. Затова аз често подчертавам, че социалните мрежи, Инстаграм и Фейсбук – не са реалността.

Но да се върнем на Харченето – то е човешко и жизнено необходимо, за да продължаваме да съществуваме и да имаме добро самочувствие. Обикновено семейството е определящ модел за нашето мислене. И все пак – ние не сме заклещени в него завинаги. Защото, ако например, сме научени да разходваме всичко, което изкарваме, то сме обречени да живеем на финансовия ръб, тъй като това е модел на мислене на бедните хора. Тази психология често сме срещали в думите: „Един път се живее!“, „Кои пари са твоите – изхарчените!“ и т.н. Тоест тези хора си имат доста добри потвърждаващи намерения за това, което правят. Да не пропускаме и „Икономисването е майката на мизерията“. Но това всъщност са доста ограничаващи вярвания. И тук е моментът да ги преразгледаме и ако можем – да ги преработим.

Да Спестяваш е свързано с целите, които си поставяш в Бъдещето. Всички сме наясно, че ако искаме да сбъднем цели, превишаващи нашия едно- или двугодишен доход, ще трябва да заделяме, да натрупваме. Спестяването е свързано с Планиране на дългосрочните ни цели, а също и с изграждането ни на Авариен Фонд, т.нар. финансова възглавница (или бели пари за черни дни).
Представете си – още в Библията е застъпен замисълът за спестяването и създаването на авариен фонд. Намираме го в Битие глава 41.
Фараонът разказал на Йосиф сънищата си: „Видях седем великолепни угоени крави. После видях седем мършави, изпосталели крави. И мършавите крави изядоха угоените. Във втория си сън аз видях седем зрели, пълни със зърно класа, които израстваха от едно стъбло. После видях седем тънки, изсъхнали зърнени класа. И тънките зърнени класове започнаха да поглъщат седемте хубави класа.“ Какъв бил отговорът на Йосиф: „Двата съня означават едно и също нещо. Седемте угоени крави и седемте пълни зърнени класа означават седем години, а седемте мършави крави и седемте тънки зърнени класа означават още седем години. Ще има седем години, когато много храна ще се ражда в Египет. А после ще има седем години, когато ще се ражда много малко храна.“ И още казал: „Избери мъдри мъже и ги назначи да се грижат за събирането на храната през седемте добри години. Така хората няма да гладуват после през следващите седем лоши години, когато ще се ражда много малко храна.“ Фараонът приел и одобрил този съвет. И избрал Йосиф да отговаря за събирането и складирането на храната. Така Йосиф станал най–важният човек в Египет след фараона. Ето как Спестяването е подкрепено и в Божественото, защото осъществява пътя към целите ни.

Изводът е ясен: Спестяването не бива да се приема като Лишение, а като Възможност. И тук не говорим за спестяване на всичко, което ни остане след основните разходи за храна, битуване и жилище. Споменах, че всяка крайност е вредна. Точно както и екстремното спестяване се явява прекаленост и хората, които попадат в капана му, бързо се превръщат в негови жертви. Това води до множество лишения и също е неблагоприятен процес. Затова трябва да харчим и спестяваме и спрямо нашите потребности, и спрямо нашите цели, и спрямо нашите ценности. Да опитваме да спазваме Баланс, Равновесие.

Как да се случи това? На първо място можем да управляваме съзнателно разходите си, защото това което можем да измерим, можем и да контролираме. Ще споделя подробности в отделна статия, посветена на Златната Формула на управление на разходите или как да си направим Правилния Бюджет.

Като последен акцент и финал на днешната тема, ще обобщя само ЗАЩО са толкова важни спестяването и бюджетирането? Защото позволяват на хората да контролират своите финанси и да постигнат финансова стабилност в бъдеще. Ще изброя и няколко директни ползи от възприемането на тази полезна практика:
1. Осигуряваме си запаси, в случай на неочаквани разходи или при необходимост от бързи парични вложения. Ако имаме спестени средства, можем да се справим по-лесно с непредвидени разходи като аварии в къщи, болести или загуба на работа.
2. Постигаме своите финансови цели. Когато имаме ясна представа за нашите приоритети и финансови намерения, можем да посочим колко пари трябва да отделим всеки месец, за да ги реализираме.
3. Намаляваме стреса и притеснението. Когато знаем, че имаме достатъчно спестени средства, за да се справим с внезапни разходи или да се издържим през период на безработица, въздействаме положително върху стреса и тревожността, породени от финансови обстоятелства.
4. Увеличаваме нашата финансова свобода. Когато имаме достатъчно спестени средства, можем да поемем по-големи рискове, като например да започнем нов бизнес или да инвестираме в имущество. Това може да ни помогне да постигнем по-голямо богатство и да се чувстваме по-независими.

Удобството в днешно време е подчертано от възможността да получите адекватна подкрепа и помощ в подреждането на своите разходи по начин, който ще доведе и до спестяване на средства. Финансовите консултанти са добрата опция за благополучни лични или фирмени финанси. Разчитам, че като такъв съм успял да въздействам на мнението Ви относно Спестяването и сме с една крачка по-близо до успеха.

Страницата ми във Facebook!

Абонирай се за бюлетина ми!

Моят Линкедин профил!