Взаимните фондове набират голяма популярност и у нас. Те са алтернативна форма на спестяване и благодарение на сложната лихва, която дават имам по-добра възвръщаемост спрямо фондовете на паричния пазар и депозите в банковата система.
Какво представляват ? На кратко те са колективна схема за инвестиране на парични средства от много на брой инвеститори. Средствата се обединяват с цел закупуване на ценни книжа – обикновено акции и облигации. Срещу всяка внесена сума инвеститора закупува дял от взаимния фонд. Ценните книжа, в които инвестира взаимния фонд се нарича порфейл. Тези портфейли се управляват от професионални портфолио мениджъри, които имат нужния финансов опит и експертиза, за да купуват правилните активи.
Взаимните фондове са много подходящи за масовия и обикновения инвеститор, защото са напълно пасивни за самия инвеститор. Те се управляват от професионални портфолио мениджъри, също са много ликвидни ( могат да се изтеглят два дни след поискване) и не на последно място и са много достъпни най-често чрез т.нар спестовни планове или систематичен инвестиционен план.
Как се печели чрез тях ? Инвеститори в тях реализират печалба, като нарастнат стойността на дяловете им в които са вложили парите си. Тази стойност се увеличава, ако се вдигне цената на финансовите инструменти в портфейла. При тези обстоятелства ако инвеститора продаде деля си ще реализира печалба. Всеки Взаимен фонд изчислява нетна стойност на активите си ежедневно и я публикува на интернет страницата си.
Нещо повече ! Тази печалба от увеличаване на стойността на инвестицията е необлагаема, тоест няма данъчни утежнения.
Това заедно с това че са прозрачни, ликвидни и достъпни ги прави все по-атрактивна форма на спестяване, за разлика от депозитите които няма възможност за доходност.
Сега стигаме и до черешката на тортата – каква възръщаемост може да се очаква от такъв тип инвестиция. Тук много зависи от рисковия профил на клиента, който трябва да се измери. Но да кажем условно че може да очакваме средноодишно около 4-5 % доходност.
Най-големи сред българските инвестиционни фондове остават тези на банките – ОББ, Райфайзен и Банка ДСК.
Ако желаете да научите повече информация за тях, може да ме потърсите за консултация. Тя ще бъде напълно безплатна и оопзнавателна за вас.