Инвестиции в Акции

В тази статия ще получите отговори на въпроси като:

  • Какво е акция?
  • Как се определя цената на акция?
  • Защо да инвестирате в акции?
  • Колко капитал да отделите за инвестиция в акции?
  • Рискове при инвестиции в акции
  • Как да инвестирате в акции?
  • Как да анализирате акции?
  • Стратегии за търговия с акции
  • Как да започнете търговия с акции?
Да не губим повече време и да започваме!

Акции: Пълно ръководство за търговия и инвестиции

Какво е акция?

Акция е ценна книга с променлива доходност, която Ви дава възможност да притежавате дял от определена компания. Една акция е единица от собствеността на една компания. Повечето компании емитират и продават акции с цел да наберат по-голям капитал, за да финансират дейностите си.
Например ако дадена компания е емитирала 100 акции, а Вие сте купили 10 акции на тази компания, то следователно Ви притежавате 10% от нея.
Притежанието на акции може да Ви даде (но не винаги) някое от следни права:
  • Право на дивидент
  • Право на глас на общото събрание
  • Право на ликвидационен дял
След като една компания проведе първично публично предлагане, търговията с нейните акции се извършва на фондова борса. Различните фондови борси пък изграждат регионалните и световни фондови пазари.
Американският фондов пазар е най-големия в света, а най-големите фондови борси в САЩ са New York Stock Exchange (NYSE) и Nasdaq. Извън САЩ най-големите борси за акции се намират в Шанхай, Китай, Euronext (обединява някои от най-големите борси в Европа) и Токио (Япония).

Акции и облигации

Може би някои от Вас се питат защо е нужно на компаниите да прибягват до емитиране на акции? И отговорът на тоз въпрос е доста прост – компаниите се нуждаят от финансиране, което може да дойде със заем (емитиране на облигации) или чрез продажба на част от компанията (емитиране на акции).
Компанията може да реши да емитира акции, защото няма да е задължена да връща парите обратно, както при тегленето на заем от банка или емитирането на облигации. При облигациите компанията е задължена освен да върне средствата по облигацията, да плаща и лихва на инвеститорите, които са закупили тези дългови ценни книжа.
Акции и облигации са едни сред най-популярните инструменти, когато става въпрос за инвестиции. Освен това, общото между акции и облигации е, че са ценни книжа и могат да носят доходност. Въпреки това те са много различни.

Видове акции

Има два основни видове акции:
  1. Обикновени акции – най-масовите, дават право на глас и цените им са по-волатилни, но притежателят им може да има по-малко претенции върху собствеността на компанията ако бъде обявена в несъстоятелност.
  2. Привилегировани акции – по-слабо популярни, не дават право на глас, по-слабо волатилни, но привилегированите акционери са с приоритет пред обикновените при разпределянето на задължения и дивиденти.
Тук трябва да отбележим, обикновените акции са доста по-търгувани от по-малко популярните привилегировани акции.
В същото време и обикновените и привилегированите акции могат да попаднат в една от следните категории:
  • Акции с растеж – акции, чийто печалби нарастват по-бързо от средното за пазара. Акциите на растежа рядко изплащат дивиденти и инвеститорите ги купуват с цел увеличаване на капитала. Технологичните акции са пример за акции с растеж.
  • Акции с дивиденти – тези акции разпределят голяма част от печалбата си на инвеститорите под формата на дивиденти. Инвеститорите купуват акции с дивиденти, за да изградят поток от доходност. Акциите на компании за основни потребителски стоки може да са пример за акции с дивиденти.
  • Акции със стойност – тези акции може да са акции с растеж или акции с дивиденти, които са поевтинели сериозно по някаква причина и се смятат за подценени.
Тези три вида акции отбелязват и трите основни стила на инвестициите в акции.
Друг начин за категоризиране на акциите е според размера на компанията (пазарната капитализация). Тук може да открием акции на компании с голяма, средна и малка пазарна капитализация.

Как се определя цената на акция?

Цените на акциите се променят постоянно и това е нещо съвсем нормално, поради наличието на огромно количество купувачи и продавачи на фондовите пазари. Както и на останалите пазари цените се променят благодарение на промени в търсенето и предлагането.
  • Ако за дадена акция има повече и по-големи по размер купувачи, отколкото продавачи, то цената и се повишава
  • Ако за дадена акция има повече и по-големи по размер продавачи, отколкото купувачи, то цената и се понижава
Промените в търсенето и предлагането на дадена акция могат да бъдат дирижирани от промени във фундаментите на компанията.

Защо да инвестирате в акции?

Всяка една търговия с акции за начинаещи започва с този въпрос или поне той е един от първите.
Вашите парични средства трябва да се трудят, точно като Вас! Парите Ви не трябва просто да стоят и да се девалвират в банковата Ви сметка. Какво мислите, че прави банката със средствата Ви, когато ги оставите там? Банките оперират активно на финансовите пазари и една от основните им дейности е именно търговия с акции. Защо да не търгувате и инвестирате и Вие?
Хората могат да правят инвестиции по всякакви причини, като например изграждане на състояние в дългосрочен план, плащане на обучение на дете, генериране на капитал за собствен бизнес, планиране на пенсиониране, постигане на други финансови цели или просто увеличаване на разполагаемия доход.
Тук трябва да отбележим и че акциите доказан са дългосрочен източник на възвръщаемост, както показва долната графика. На нея е изобразена историческата възвръщаемост на американския борсов индекс S&P 500 от 1926 година насам, когато е създаден. Средната годишна доходност на индекса от 500-те най-големи американски компании е приблизително 10%.

Дългосрочна доходност на S&P 500

Източник: macrotrends.net. Изготвена на 28 септември 2023. Миналото представяне не гарантира бъдещи резултати.
Причините да инвестирате в акции може са много и да варират при различните инвеститори, но нека да споменем някои от основните:
  1. Търсене на по-висока доходност от ниските лихви по банковите депозити
  2. Защита от инфлация, която предлагат от някои акции
  3. Продължаващите програми за стимулиране на икономиките по света, които увеличават паричната маса, съответно и инфлационния натиск
  4. Очаквания за ръст на икономиката
  5. Възможности за капиталови печалби и постигане на финансови цели
  6. Изграждане на поток от пасивна доходност
  7. Възможност за диверсификация на портфейла от активи
  8. Много висока ликвидност на активите (можете да купите и продадете Вашите активи в рамките на секунди)
  9. Поради високата ликвидност можете да се възползвате ниски инвестиционни разходи (спредове и комисионни)
  10. Ниска първоначална инвестиция (за сметка Invest.MT5 от Admirals минималния депозит е само €1)
Започнете инвестиции в над 4000 акции на компании със сметка Invest.MT5 от Admirals. Единственото, което трябва да направите е да кликнете на банера отдолу и да се регистрирате:

Страницата ми във Facebook!

Абонирай се за бюлетина ми!

Моят Линкедин профил!