Авариен фонд

Финансовият живот на човек неотменно следва всички останали аспекти на неговата реалност – здраве, кариера, семейство, цели и прочее.

Наслагването на множество цели може да доведе до хаос и объркване относно планирането и реализирането им. Всички те са, както знаем, парично измерими и имат сума и краен срок. Затова е толкова важно да имаме ясен финансов план – той е като компас и ни навигира с точните стъпки в тази сложна и объркваща област.

Първата цел на финансовия план е да се създаде Авариен фонд. Това е т.нар. Финансова Възглавница, която поема отрицателните последствия, в случай на извънредни обстоятелства (непредвиден ремонт, неочаквани медицински разходи, смяна на работа или смяна на местоживеене, помощ към близък човек). Наличието на такъв фонд е задължително. Обикновено се прави за от 3 до 6 месечните разходи на семейството или лицето.
Представям реалистичен пример: 1 семейство потребява 3 000 лв. на месец, като битови и желателни разходи. Съответно, би следвало да притежава авариен фонд за около 12 – 15 000 лв. Естествено, ако имате стабилна работа, той може да е 10 000 лв. Обикновено средствата се поддържат във валутата, в която се получават доходите на лицата. Добре е да е в Кеш.

Идеята е, ако останете без работа, да имате финансов буфер, който да поеме разходите ви до започване на нова работа, без да нарушавате стандарта си на живот. Аварийният фонд има и роля на психологическа възглавница, т.е. знаете, че има от къде да си осигурите средства и ума ви не го преработва като голям проблем, а по-скоро като обикновен Разход. Този фонд носи усещане за спокойствие и комфорт у нас.

При някои хора, които имат непостоянни доходи или при сезонни служители, размерът на фонда може да бъде предвиден и за около 12 месеца, за да могат да гарантират потреблението си до следващия сезон.

Важен пункт след ползването на такъв авариен фонд, в случай на смяна на работа например, е той да започне да се възстановява още с първите нови доходи. Още един вариант за изграждането му е: 10 % от спестяванията да отиват за конструирането му и другите 10 % за други инвестиционни цели. Т.е. да се работи паралелно.

Моята препоръка към вас е да поддържате Авариен фонд поне за 6 месеца напред. Предвиждам зимата в България да бъде рецесионна, но този път не поради високи цени на ток, газ, хранителни стоки и услуги. А от изтощените потребители, които ще имат по-ниска покупателна способност. Те ще се стремят да ограничат разходите си, с оглед по-леко преминаване през рецесионния цикъл, който предстои и ще заемат дефанзивна позиция, по-скоро поведенчески.

При интерес към още подробности и конкретни способи за изграждане на качествен финансов план и живот, съм на разположение за консултации и професионална подкрепа.

Страницата ми във Facebook!

Абонирай се за бюлетина ми!

Моят Линкедин профил!